Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16304K42000B9W
Y16304K42000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16304K42000B9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
Y16304K42000B9W.pdf
Availability of Y16304K42000B9W
QUANTITY
Y16304K42000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16304K42000B9W
Internal Part NumberEIS-Y16304K42000B9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)4.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16304K42000B9W
Y16304K42000B9W Details Description
Related parts for Y16304K42000B9W
HEATSINK TO-220 CLIP-ON BLK datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV8850 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 910NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf