Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1630750R000F9W
Y1630750R000F9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1630750R000F9W
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
Y1630750R000F9W.pdf
Availability of Y1630750R000F9W
QUANTITY
Y1630750R000F9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1630750R000F9W
Internal Part NumberEIS-Y1630750R000F9W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1630750R000F9W
Y1630750R000F9W Details Description
Related parts for Y1630750R000F9W
IC LN DVR CATV COARS-STP 28TSSOP datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X16 ORN TRANSFL datasheet.pdf
SWITCH SEL LAT ILLUM 1X90 FRM L datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 2POS 22AWG SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
GDT 400V 20% 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Connector Header 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
8P8C SMT SHIELDED 1 PORT datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A datasheet.pdf