Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y163251K0000F0W
Y163251K0000F0W picture photo
Mfg. Part Number
Y163251K0000F0W
Brief Description
RES SMD 51K OHM 1% 0.4W 2010
Datasheet Download
Y163251K0000F0W.pdf
Availability of Y163251K0000F0W
QUANTITY
Y163251K0000F0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y163251K0000F0W
Internal Part NumberEIS-Y163251K0000F0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y163251K0000F0W
Y163251K0000F0W Details Description
Related parts for Y163251K0000F0W
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 320MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf