Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y163360R0000F9R
Y163360R0000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y163360R0000F9R
Brief Description
RES SMD 60 OHM 1% 0.6W 2512
Datasheet Download
Y163360R0000F9R.pdf
Availability of Y163360R0000F9R
QUANTITY
Y163360R0000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y163360R0000F9R
Internal Part NumberEIS-Y163360R0000F9R
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVFCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y163360R0000F9R
Y163360R0000F9R Details Description
Related parts for Y163360R0000F9R
CIR BRKR THRM 10A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
TOOL CRIMP W/DIES .178/.128/.068 datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M20 5V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 350 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf