Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1636100R000F9R
Y1636100R000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y1636100R000F9R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
Y1636100R000F9R.pdf
Availability of Y1636100R000F9R
QUANTITY
Y1636100R000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1636100R000F9R
Internal Part NumberEIS-Y1636100R000F9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1636100R000F9R
Y1636100R000F9R Details Description
Related parts for Y1636100R000F9R
OPT FIBER NETW SADDLE FR .12" datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 4A TO-126 datasheet.pdf
IC MPU SUPPLY MON 8-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 40CH SER 80-LQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8NSOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf