Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16361K60000Q9W
Y16361K60000Q9W picture photo
Mfg. Part Number
Y16361K60000Q9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6KOHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
Y16361K60000Q9W.pdf
Availability of Y16361K60000Q9W
QUANTITY
Y16361K60000Q9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16361K60000Q9W
Internal Part NumberEIS-Y16361K60000Q9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16361K60000Q9W
Y16361K60000Q9W Details Description
Related parts for Y16361K60000Q9W
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8MSOP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 13A 125V datasheet.pdf