Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1636200R000Q0R
Y1636200R000Q0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1636200R000Q0R
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
Y1636200R000Q0R.pdf
Availability of Y1636200R000Q0R
QUANTITY
Y1636200R000Q0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1636200R000Q0R
Internal Part NumberEIS-Y1636200R000Q0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1636200R000Q0R
Y1636200R000Q0R Details Description
Related parts for Y1636200R000Q0R
IC FPGA 113 I/O 144TQFP Limited quantity datasheet.pdf
GRIPPER KIT FOR ST3MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 221 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CABLE CONN TWIN 3POLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W SMBG datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 79MA 22 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf