Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16363K33330B9R
Y16363K33330B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y16363K33330B9R
Brief Description
RES SMD 3.3333K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
Y16363K33330B9R.pdf
Availability of Y16363K33330B9R
QUANTITY
Y16363K33330B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16363K33330B9R
Internal Part NumberEIS-Y16363K33330B9R
SeriesVSMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3333k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16363K33330B9R
Y16363K33330B9R Details Description
Related parts for Y16363K33330B9R
RES SMD 4.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SSD 24GB 2.5" UATA datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT SI101X datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 380K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HDR 60PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf