Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1636750R000Q9W
Y1636750R000Q9W picture photo
Mfg. Part Number
Y1636750R000Q9W
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
Y1636750R000Q9W.pdf
Availability of Y1636750R000Q9W
QUANTITY
Y1636750R000Q9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1636750R000Q9W
Internal Part NumberEIS-Y1636750R000Q9W
SeriesVSMP
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1636750R000Q9W
Y1636750R000Q9W Details Description
Related parts for Y1636750R000Q9W
RES 50 OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC SILICON 4.194304MHZ 8-DFN datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 16AWG BLACK datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 22.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A TO252 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf