Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y169020R0000F0L
Y169020R0000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y169020R0000F0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 8W 1% TO220
Datasheet Download
Y169020R0000F0L.pdf
Availability of Y169020R0000F0L
QUANTITY
Y169020R0000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y169020R0000F0L
Internal Part NumberEIS-Y169020R0000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVPR221Z
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y169020R0000F0L
Y169020R0000F0L Details Description
Related parts for Y169020R0000F0L
BRAID NO-CLEAN BLUE .100"X10' datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 54TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.4A 8VSSOP datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf