Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y16902R50000B9L
Y16902R50000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y16902R50000B9L
Brief Description
RES 2.5 OHM 8W 0.1% TO220
Datasheet Download
Y16902R50000B9L.pdf
Availability of Y16902R50000B9L
QUANTITY
Y16902R50000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y16902R50000B9L
Internal Part NumberEIS-Y16902R50000B9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
Height0.845" (21.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y16902R50000B9L
Y16902R50000B9L Details Description
Related parts for Y16902R50000B9L
LED WHITE CLEAR 3.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR 512MB 200SODIMM datasheet.pdf
XFRMR 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER N-CH 8-SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 37V 500W datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 20COND 16AWG SHLD 500' datasheet.pdf
BLADE SLOTTED 1MM X 5.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf