Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y17251K08570S0L
Y17251K08570S0L picture photo
Mfg. Part Number
Y17251K08570S0L
Brief Description
RES 1.0857K OHM 3/4W .001% AXIAL
Datasheet Download
Y17251K08570S0L.pdf
Availability of Y17251K08570S0L
QUANTITY
Y17251K08570S0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y17251K08570S0L
Internal Part NumberEIS-Y17251K08570S0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.0857k
Tolerance±0.001%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 0.625" L (12.70mm x 15.88mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y17251K08570S0L
Y17251K08570S0L Details Description
Related parts for Y17251K08570S0L
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220 datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 45NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 64MBGA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
CONN RCPT 24CKT BR CPA BLK POL A datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf