Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1725300R000B0L
Y1725300R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1725300R000B0L
Brief Description
RES 300 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
Y1725300R000B0L.pdf
Availability of Y1725300R000B0L
QUANTITY
Y1725300R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1725300R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y1725300R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 0.625" L (12.70mm x 15.88mm)