Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1726120R000T0L
Y1726120R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1726120R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 1W .01% AXIAL
Datasheet Download
Y1726120R000T0L.pdf
Availability of Y1726120R000T0L
QUANTITY
Y1726120R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1726120R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1726120R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.01%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 1.000" L (12.70mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1726120R000T0L
Y1726120R000T0L Details Description
Related parts for Y1726120R000T0L
CONN HEADER 3POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7S 0603 datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 16TQFN datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ADJ 20QFN datasheet.pdf
26500 8C 8#12 PIN RECP datasheet.pdf
1200UF 50V 16X35MM 105C 10000H datasheet.pdf