Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1728200R000T0L
Y1728200R000T0L picture photo
Mfg. Part Number
Y1728200R000T0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 1.5W .01% AXIAL
Datasheet Download
Y1728200R000T0L.pdf
Availability of Y1728200R000T0L
QUANTITY
Y1728200R000T0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1728200R000T0L
Internal Part NumberEIS-Y1728200R000T0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.01%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 1.000" L (12.70mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1728200R000T0L
Y1728200R000T0L Details Description
Related parts for Y1728200R000T0L
IC 2.55V P-P 20% SOT23-3 datasheet.pdf
HEAT SINK 40MM X 30MM X 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 600V 80A TERM BLK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 71A D2PAK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5MM datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS ANGLED SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 3W DO214AC datasheet.pdf