Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1728200R000V9L
Y1728200R000V9L picture photo
Mfg. Part Number
Y1728200R000V9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 1.5W .005% AXIAL
Datasheet Download
Y1728200R000V9L.pdf
Availability of Y1728200R000V9L
QUANTITY
Y1728200R000V9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1728200R000V9L
Internal Part NumberEIS-Y1728200R000V9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.005%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 1.000" L (12.70mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1728200R000V9L
Y1728200R000V9L Details Description
Related parts for Y1728200R000V9L
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
DIECUT ECE093 datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V 20% X5R 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf