Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y174611K6916B9R
Y174611K6916B9R picture photo
Mfg. Part Number
Y174611K6916B9R
Brief Description
RES SMD 11.6916K OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y174611K6916B9R.pdf
Availability of Y174611K6916B9R
QUANTITY
Y174611K6916B9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y174611K6916B9R
Internal Part NumberEIS-Y174611K6916B9R
SeriesSMR3DZ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.6916k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y174611K6916B9R
Y174611K6916B9R Details Description
Related parts for Y174611K6916B9R
CONN TERM MALE 16AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
FERRULE 0.34MM TURQ 1 = 500PCS datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
TRIAC 600V 10A TO220F datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf