Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y174616K2000B9L
Y174616K2000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y174616K2000B9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 0.6W 3017
Datasheet Download
Y174616K2000B9L.pdf
Availability of Y174616K2000B9L
QUANTITY
Y174616K2000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y174616K2000B9L
Internal Part NumberEIS-Y174616K2000B9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3DZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y174616K2000B9L
Y174616K2000B9L Details Description
Related parts for Y174616K2000B9L
TRANS PNP 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SURGE SUPP TBU DL 100MA 850V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf