Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y201420K0000T9L
Y201420K0000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y201420K0000T9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.01% 1/6W 2512
Datasheet Download
Y201420K0000T9L.pdf
Availability of Y201420K0000T9L
QUANTITY
Y201420K0000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y201420K0000T9L
Internal Part NumberEIS-Y201420K0000T9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFlex
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device Package*
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (5.99mm x 3.20mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y201420K0000T9L
Y201420K0000T9L Details Description
Related parts for Y201420K0000T9L
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
KIT DESIGN EVAL BOARD IR2214SS datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 72" WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR RRO 8QFN datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI 5ELEM 403.5MHZ 9.2DB AG datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 7POS 1.00MM SMD datasheet.pdf