Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y21230R50000A9L
Y21230R50000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y21230R50000A9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.5 OHM 0.05% 8W TO220-4
Datasheet Download
Y21230R50000A9L.pdf
Availability of Y21230R50000A9L
QUANTITY
Y21230R50000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y21230R50000A9L
Internal Part NumberEIS-Y21230R50000A9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVPR221SZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±0.05%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4, SMD
Supplier Device PackageTO-220-4
Size / Dimension0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Height0.158" (4.01mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y21230R50000A9L
Y21230R50000A9L Details Description
Related parts for Y21230R50000A9L
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR DIFF 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638239000 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
FUSE AUTO 2A 32VDC BLADE datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.5W DO214AC datasheet.pdf