Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y2123500R000A9L
Y2123500R000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y2123500R000A9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 500 OHM 0.05% 8W TO220-4
Datasheet Download
Y2123500R000A9L.pdf
Availability of Y2123500R000A9L
QUANTITY
Y2123500R000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y2123500R000A9L
Internal Part NumberEIS-Y2123500R000A9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesVPR221SZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±0.05%
Power (Watts)8W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-4, SMD
Supplier Device PackageTO-220-4
Size / Dimension0.615" L x 0.400" W (15.62mm x 10.16mm)
Height0.158" (4.01mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y2123500R000A9L
Y2123500R000A9L Details Description
Related parts for Y2123500R000A9L
RES SMD 40.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
1M 4COND 22AWG TPE ST MALE M12 datasheet.pdf
SGE1510-2-1000A-1000C datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.10A 60V CHIP 1206 datasheet.pdf