Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4018500R000F9W
Y4018500R000F9W picture photo
Mfg. Part Number
Y4018500R000F9W
Brief Description
RES SMD 500 OHM 1% 3/4W 2512
Datasheet Download
Y4018500R000F9W.pdf
Availability of Y4018500R000F9W
QUANTITY
Y4018500R000F9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4018500R000F9W
Internal Part NumberEIS-Y4018500R000F9W
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRST
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)500
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2.5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4018500R000F9W
Y4018500R000F9W Details Description
Related parts for Y4018500R000F9W
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
HEX KEY SET W/HOLDER 13PC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE CLAMP CAGE&SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
R/A HEADER 3.81MM, BLACK, 6 POSN datasheet.pdf