Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y402310K0000B9W
Y402310K0000B9W picture photo
Mfg. Part Number
Y402310K0000B9W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.3W 1206
Datasheet Download
Y402310K0000B9W.pdf
Availability of Y402310K0000B9W
QUANTITY
Y402310K0000B9W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y402310K0000B9W
Internal Part NumberEIS-Y402310K0000B9W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Featured ProductFRSM Series of Z-1 Foil Chip Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y402310K0000B9W
Y402310K0000B9W Details Description
Related parts for Y402310K0000B9W
IC DAC DUAL 5VOLT 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 82POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN SPRING 62POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 300MA 2.4 OHM datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1.8V NANO SOT23-8 datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ TTL SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 160 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf