Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4024110R000Q0W
Y4024110R000Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y4024110R000Q0W
Brief Description
RES SMD 110 OHM 0.02% 0.3W 1506
Datasheet Download
Y4024110R000Q0W.pdf
Availability of Y4024110R000Q0W
QUANTITY
Y4024110R000Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4024110R000Q0W
Internal Part NumberEIS-Y4024110R000Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRSM
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1506
Supplier Device Package1506
Size / Dimension0.150" L x 0.062" W (3.81mm x 1.57mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4024110R000Q0W
Y4024110R000Q0W Details Description
Related parts for Y4024110R000Q0W
RES SMD 5.36KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 320MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
IC RF DSA 6BIT 50 OHM 24-QFN datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SW DOOR DPDT 0.1A MOM SHORT 125V datasheet.pdf
CONN SC ATTENUATOR 15DB 10MW datasheet.pdf
500 TB SOCKET PIN-STRIP datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf