Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y402548K0000Q9R
Y402548K0000Q9R picture photo
Mfg. Part Number
Y402548K0000Q9R
Brief Description
RES SMD 48K OHM 0.02% 1/2W 2010
Datasheet Download
Y402548K0000Q9R.pdf
Availability of Y402548K0000Q9R
QUANTITY
Y402548K0000Q9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y402548K0000Q9R
Internal Part NumberEIS-Y402548K0000Q9R
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y402548K0000Q9R
Y402548K0000Q9R Details Description
Related parts for Y402548K0000Q9R
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MCU 8BIT FLASH 40MHZ 52-TQFP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 25mA Backlight 16-QSOP datasheet.pdf
IC 4-TO-16 DECOD/DEMUX 24-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
IC DVR VID FILTER SD 4CH 14TSSOP datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf