Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y404510K0000Q0W
Y404510K0000Q0W picture photo
Mfg. Part Number
Y404510K0000Q0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.02% 1/20W 0505
Datasheet Download
Y404510K0000Q0W.pdf
Availability of Y404510K0000Q0W
QUANTITY
Y404510K0000Q0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y404510K0000Q0W
Internal Part NumberEIS-Y404510K0000Q0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesV5X5PT
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y404510K0000Q0W
Y404510K0000Q0W Details Description
Related parts for Y404510K0000Q0W
CONN SPADE SPRING 10-12 AWG #8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO213AB datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN COVER FOR 25POS PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN STR PCB RCPT COAX SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 56MM datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V NP0 0805 datasheet.pdf