Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4045180R000B0W
Y4045180R000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y4045180R000B0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/20W 0505
Datasheet Download
Y4045180R000B0W.pdf
Availability of Y4045180R000B0W
QUANTITY
Y4045180R000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4045180R000B0W
Internal Part NumberEIS-Y4045180R000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesV5X5PT
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)