Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4045200R000D0W
Y4045200R000D0W picture photo
Mfg. Part Number
Y4045200R000D0W
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.5% 1/20W 0505
Datasheet Download
Y4045200R000D0W.pdf
Availability of Y4045200R000D0W
QUANTITY
Y4045200R000D0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4045200R000D0W
Internal Part NumberEIS-Y4045200R000D0W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4045200R000D0W
Y4045200R000D0W Details Description
Related parts for Y4045200R000D0W
IC OFFLINE SWIT UVLO HV D2PAK datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
METRAL 2000 SIGNAL SHRD-5-ROW datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 14POS DL T/H TIN datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
TVS DIODE 5.6VWM 10.2VC SOD57 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS STR 5MM datasheet.pdf
470UF 35V 12,5X20MM 105C 7000H datasheet.pdf