Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4045582R000J0W
Y4045582R000J0W picture photo
Mfg. Part Number
Y4045582R000J0W
Brief Description
RES SMD 582 OHM 5% 1/20W 0505
Datasheet Download
Y4045582R000J0W.pdf
Availability of Y4045582R000J0W
QUANTITY
Y4045582R000J0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4045582R000J0W
Internal Part NumberEIS-Y4045582R000J0W
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)582
Tolerance±5%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0505 (1313 Metric)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.050" L x 0.050" W (1.27mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4045582R000J0W
Y4045582R000J0W Details Description
Related parts for Y4045582R000J0W
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
EMI FILTER 5000PF C TYPE KNURL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HEV LC 450VDC 30A PLUG IN datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 25V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
TRANS PNP 140V 4A SOT-223 datasheet.pdf