Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y404710K0000B0W
Y404710K0000B0W picture photo
Mfg. Part Number
Y404710K0000B0W
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 1505
Datasheet Download
Y404710K0000B0W.pdf
Availability of Y404710K0000B0W
QUANTITY
Y404710K0000B0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y404710K0000B0W
Internal Part NumberEIS-Y404710K0000B0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesV15X5PT
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1505
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.150" L x 0.050" W (3.81mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y404710K0000B0W
Y404710K0000B0W Details Description
Related parts for Y404710K0000B0W
RES SMD 160 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
SITE LICENSE ETH MAC TRI SC/SCM datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
REFLECTOR PROTECT BRACKET RF-210 datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
QSFP+TO 4SFP+ CBLE 4M 30AWG 10GB datasheet.pdf
GDT 350V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf