Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y406650R0000A0W
Y406650R0000A0W picture photo
Mfg. Part Number
Y406650R0000A0W
Brief Description
RES SMD 50 OHM 0.05% 1.2W 2512
Datasheet Download
Y406650R0000A0W.pdf
Availability of Y406650R0000A0W
QUANTITY
Y406650R0000A0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y406650R0000A0W
Internal Part NumberEIS-Y406650R0000A0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFRSH
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.05%
Power (Watts)1.2W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2.5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y406650R0000A0W
Y406650R0000A0W Details Description
Related parts for Y406650R0000A0W
IC UART DUAL 40-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 9A TO-220 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 13.5A 3.44 MOHM datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 20V 500MA SOD123 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4CSP datasheet.pdf
WIRE LOCATOR 23MM WIRE datasheet.pdf