Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y407010K0000K0L
Y407010K0000K0L picture photo
Mfg. Part Number
Y407010K0000K0L
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
Y407010K0000K0L.pdf
Availability of Y407010K0000K0L
QUANTITY
Y407010K0000K0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y407010K0000K0L
Internal Part NumberEIS-Y407010K0000K0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series1268
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Number of Turns21
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialMetal Foil
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.420" x 0.170" Face x 0.375" L (10.67mm x 4.32mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y407010K0000K0L
Y407010K0000K0L Details Description
Related parts for Y407010K0000K0L
RES SMD 953 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 12POS datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPEA 18POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 17' UHFM UHFM datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 9POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W T18 datasheet.pdf