Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4078100R000B0L
Y4078100R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y4078100R000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y4078100R000B0L.pdf
Availability of Y4078100R000B0L
QUANTITY
Y4078100R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4078100R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y4078100R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4078100R000B0L
Y4078100R000B0L Details Description
Related parts for Y4078100R000B0L
IC VREF SERIES 3V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DL TIN datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 150MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 70A datasheet.pdf