Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4078100R000B0L
Y4078100R000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y4078100R000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM .3W .1% RADIAL
Datasheet Download
Y4078100R000B0L.pdf
Availability of Y4078100R000B0L
QUANTITY
Y4078100R000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4078100R000B0L
Internal Part NumberEIS-Y4078100R000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVHP100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4078100R000B0L
Y4078100R000B0L Details Description
Related parts for Y4078100R000B0L
CONN PIN 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 15W datasheet.pdf
DEKAFIX 6.5 BLANK BLK 50/CD datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CAP 6POS MATE-N-LOK NATURAL datasheet.pdf
CONN HEADR 16POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
HOLDER 5 D CELL W/SOLDER LUGS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 24POS datasheet.pdf