Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y407818K5700V0L
Y407818K5700V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y407818K5700V0L
Brief Description
RES 18.57K OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y407818K5700V0L.pdf
Availability of Y407818K5700V0L
QUANTITY
Y407818K5700V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y407818K5700V0L
Internal Part NumberEIS-Y407818K5700V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.57k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y407818K5700V0L
Y407818K5700V0L Details Description
Related parts for Y407818K5700V0L
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 150UH SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
DISPLAY DUAL DIGIT 0.54" RED-ORN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 400A 28VDC datasheet.pdf
GK,NICU,PTAFG,PU,V0,REC datasheet.pdf
1.0" BLUE VINYL 250'/RL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
7MM GREEN PMI 6V W LEADS datasheet.pdf