Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4078505R000F0L
Y4078505R000F0L picture photo
Mfg. Part Number
Y4078505R000F0L
Brief Description
RES 505 OHM .3W 1% RADIAL
Datasheet Download
Y4078505R000F0L.pdf
Availability of Y4078505R000F0L
QUANTITY
Y4078505R000F0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4078505R000F0L
Internal Part NumberEIS-Y4078505R000F0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)505
Tolerance±1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4078505R000F0L
Y4078505R000F0L Details Description
Related parts for Y4078505R000F0L
LIGHT ENGINE 3X1W WHITE W/HOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf