Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y407887K5000T9L
Y407887K5000T9L picture photo
Mfg. Part Number
Y407887K5000T9L
Brief Description
RES 87.5K OHM .3W .01% RADIAL
Datasheet Download
Y407887K5000T9L.pdf
Availability of Y407887K5000T9L
QUANTITY
Y407887K5000T9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y407887K5000T9L
Internal Part NumberEIS-Y407887K5000T9L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)87.5k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y407887K5000T9L
Y407887K5000T9L Details Description
Related parts for Y407887K5000T9L
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.88A 88 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf