Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y40788K62600V0L
Y40788K62600V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y40788K62600V0L
Brief Description
RES 8.626K OHM .3W .005% RADIAL
Datasheet Download
Y40788K62600V0L.pdf
Availability of Y40788K62600V0L
QUANTITY
Y40788K62600V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y40788K62600V0L
Internal Part NumberEIS-Y40788K62600V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.626k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient0.0ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
Height0.450" (11.43mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y40788K62600V0L
Y40788K62600V0L Details Description
Related parts for Y40788K62600V0L
CAP CER 10000PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX SGL 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 10POS STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W SMBJ datasheet.pdf