Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y44870R01000B0R
Y44870R01000B0R picture photo
Mfg. Part Number
Y44870R01000B0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 0.1% 1W 2512
Datasheet Download
Y44870R01000B0R.pdf
Availability of Y44870R01000B0R
QUANTITY
Y44870R01000B0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y44870R01000B0R
Internal Part NumberEIS-Y44870R01000B0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSM2512S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y44870R01000B0R
Y44870R01000B0R Details Description
Related parts for Y44870R01000B0R
IC RECEIVER HS DIFF LINE 8 SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 1FKE/115 AR UC datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI DIFF 5V SIP datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/12/180FLF 3.2BK datasheet.pdf
LED INGAN WHITE RA70 PLCC 2SMD datasheet.pdf
WARNING LABEL datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf