Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y44870R01000F0W
Y44870R01000F0W picture photo
Mfg. Part Number
Y44870R01000F0W
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
Y44870R01000F0W.pdf
Availability of Y44870R01000F0W
QUANTITY
Y44870R01000F0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y44870R01000F0W
Internal Part NumberEIS-Y44870R01000F0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y44870R01000F0W
Y44870R01000F0W Details Description
Related parts for Y44870R01000F0W
IC LINE DRIVER CPE ADSL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672FBGA datasheet.pdf
INSERT FEMALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 500MW DO34 datasheet.pdf
PAC-CJ1W-HE20-V5 CBL ASSY datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V CH 0805 datasheet.pdf