Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y44870R03000F0W
Y44870R03000F0W picture photo
Mfg. Part Number
Y44870R03000F0W
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
Y44870R03000F0W.pdf
Availability of Y44870R03000F0W
QUANTITY
Y44870R03000F0W Order Process
Ship out your order
Specifications of Y44870R03000F0W
Internal Part NumberEIS-Y44870R03000F0W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesCSM2512S
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y44870R03000F0W
Y44870R03000F0W Details Description
Related parts for Y44870R03000F0W
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
DIE TOOL KIT .180 PLUG VK datasheet.pdf
MAGNETORESISTIVE SENSOR datasheet.pdf
PROCESS METER 0-10VDC LCD PNL MT datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMCJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf
350 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
OSC MEMS 117.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf