Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y472510R0000A9L
Y472510R0000A9L picture photo
Mfg. Part Number
Y472510R0000A9L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 3/4W .05% AXIAL
Datasheet Download
Y472510R0000A9L.pdf
Availability of Y472510R0000A9L
QUANTITY
Y472510R0000A9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y472510R0000A9L
Internal Part NumberEIS-Y472510R0000A9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 0.625" L (12.70mm x 15.88mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y472510R0000A9L
Y472510R0000A9L Details Description
Related parts for Y472510R0000A9L
RES SMD 12 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf