Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y472520R0000B0L
Y472520R0000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y472520R0000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 3/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
Y472520R0000B0L.pdf
Availability of Y472520R0000B0L
QUANTITY
Y472520R0000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y472520R0000B0L
Internal Part NumberEIS-Y472520R0000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 0.625" L (12.70mm x 15.88mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y472520R0000B0L
Y472520R0000B0L Details Description
Related parts for Y472520R0000B0L
VARISTOR 22V 500A 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 8A TO-220F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf