Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y472590R0000D0L
Y472590R0000D0L picture photo
Mfg. Part Number
Y472590R0000D0L
Brief Description
RES 90 OHM 3/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
Y472590R0000D0L.pdf
Availability of Y472590R0000D0L
QUANTITY
Y472590R0000D0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y472590R0000D0L
Internal Part NumberEIS-Y472590R0000D0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 0.625" L (12.70mm x 15.88mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y472590R0000D0L
Y472590R0000D0L Details Description
Related parts for Y472590R0000D0L
TRANS NPN 40V 3A TO220AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL.050 EXTEND 170POS datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 3.7A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 1.1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
ALUMINUM SPLICE TIN PLATED datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 600V AXIAL datasheet.pdf