Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y4726100R000A0L
Y4726100R000A0L picture photo
Mfg. Part Number
Y4726100R000A0L
Brief Description
RES 100 OHM 1W .05% AXIAL
Datasheet Download
Y4726100R000A0L.pdf
Availability of Y4726100R000A0L
QUANTITY
Y4726100R000A0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y4726100R000A0L
Internal Part NumberEIS-Y4726100R000A0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.05%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 1.000" L (12.70mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y4726100R000A0L
Y4726100R000A0L Details Description
Related parts for Y4726100R000A0L
RECTIFIER BRIDGE 100V 35A MB datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 1.75A STRAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
LED 1" RED PMI 125V CLR FLAT LEN datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
VFD GRAPHIC DISPLAY 256X128 datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf