Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y472610K0000V0L
Y472610K0000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y472610K0000V0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1W .005% AXIAL
Datasheet Download
Y472610K0000V0L.pdf
Availability of Y472610K0000V0L
QUANTITY
Y472610K0000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y472610K0000V0L
Internal Part NumberEIS-Y472610K0000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 1.000" L (12.70mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y472610K0000V0L
Y472610K0000V0L Details Description
Related parts for Y472610K0000V0L
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 125VAC RAD datasheet.pdf
EXTENDER BORD FOR DEV-BF548-LITE datasheet.pdf
RES 402 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIELDPATCHK AWG22/72XIP20 0 datasheet.pdf
TRANS PNP 1=5PCS datasheet.pdf
Dual Micropower Operational Amplifier IC datasheet.pdf
2.5ohm, 1.8V to 5.5V, +-2.5 V Triple/Quad SPDT Switches in Chip Scale Packages IC datasheet.pdf