Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y472610K0000V0L
Y472610K0000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y472610K0000V0L
Brief Description
RES 10K OHM 1W .005% AXIAL
Datasheet Download
Y472610K0000V0L.pdf
Availability of Y472610K0000V0L
QUANTITY
Y472610K0000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y472610K0000V0L
Internal Part NumberEIS-Y472610K0000V0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHZ
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.005%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±0.2ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.500" Dia x 1.000" L (12.70mm x 25.40mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y472610K0000V0L
Y472610K0000V0L Details Description
Related parts for Y472610K0000V0L
CAP FILM 6800PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 5V 5% 8-DIP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 24SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 52KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC PWR MGMT 4 LDO TXRX 139BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf