Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y47932K47500B0L
Y47932K47500B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y47932K47500B0L
Brief Description
RES 2.475K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y47932K47500B0L.pdf
Availability of Y47932K47500B0L
QUANTITY
Y47932K47500B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y47932K47500B0L
Internal Part NumberEIS-Y47932K47500B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.475k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y47932K47500B0L
Y47932K47500B0L Details Description
Related parts for Y47932K47500B0L
RES SMD 30.1OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE CONNECTOR PG-42 4AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 36POS THRUHL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A ROCKER datasheet.pdf