Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y47932K85000B0L
Y47932K85000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y47932K85000B0L
Brief Description
RES 2.85K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y47932K85000B0L.pdf
Availability of Y47932K85000B0L
QUANTITY
Y47932K85000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y47932K85000B0L
Internal Part NumberEIS-Y47932K85000B0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRCK
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.85k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.098" W (7.62mm x 2.50mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y47932K85000B0L
Y47932K85000B0L Details Description
Related parts for Y47932K85000B0L
CAP CER 6800PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN SIM CARD PUSH-PULL R/A SMD datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 0.618" BLACK datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3900 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 30POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.05V 0.2A 4SDFN datasheet.pdf