Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y5050200R000J0L
Y5050200R000J0L picture photo
Mfg. Part Number
Y5050200R000J0L
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W LEADS
Datasheet Download
Y5050200R000J0L.pdf
Availability of Y5050200R000J0L
QUANTITY
Y5050200R000J0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y5050200R000J0L
Internal Part NumberEIS-Y5050200R000J0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesAccutrim™1202L
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialMetal Foil
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleWire Leads
Size / DimensionRectangular - 0.325" x 0.195" Face x 1.250" L (8.26mm x 4.95mm x 31.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y5050200R000J0L
Y5050200R000J0L Details Description
Related parts for Y5050200R000J0L
BATTERY NICAD STD 180MAH N SIZE datasheet.pdf
CONN HEADER PH SIDE 5POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
MINI DISPLAYPORT ADAPTER CBL 10' datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf